26.11.2012                      Щоб малюки були в безпеці

 

Сьогодні проблема безпеки життєдіяльності розглядається як базисна потреба людини. Чим раніше розпочнеться засвоєння дітьми основ поведінкової безпеки, тим більш ґрунтовними будуть знання, міцнішими навички. Цілеспрямоване формування у дітей ціннісного ставлення до власного здоров’я, адекватних реакцій на різноманітні чинники ризику для життя починається у дошкільному віці. Тому навчально-виховна робота з дітьми в ДНЗ Полтавської області спрямовується на опанування ними необхідних знань з основ безпечної поведінки.

З цією метою 1999 року в практику роботи дошкільних навчальних закладів Полтавщини впроваджена обласна програма „Основи безпеки дітей дошкільного віку”. Її ролі в реалізації базової програми розвитку дитини дошкільного віку „Я у світі” був присвячений семінар з вихователями-методистами дошкільних навчальних закладів м. Полтави, який відбувся 22 листопада 2012 року. Зазначений семінар проводився згідно плану спільних заходів управління освіти Полтавського міськвиконкому та навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Полтавської області. Для п’ятидесяти учасників зібрання гостинно відчинились двері Полтавського дошкільного навчального закладу (ясел-садка) № 81 „Оленка”, який є базовим з цивільного захисту та безпеки життєдіяльності.

Відкриваючи захід, завідуюча ДНЗ № 81 Убийвовк С.В. привітала присутніх та ознайомила їх з планом проведення семінару, зазначивши, що гаслом даного зібрання є слова „Життя і безпека дитини – важлива турбота родини, садочку й всієї країни”.

Семінар складався з двох блоків: теоретичного та практичного. Першу частину заходу  розпочала Цехмістро О.І., головний спеціаліст управління освіти Полтавського міськвиконкому доповіддю на тему:  „Безпека дітей дошкільного віку – пріоритетне завдання в роботі педагогічних колективів ДНЗ міста”.

Проаналізувала стан впровадження обласної програми „Основи безпеки дітей дошкільного віку” в практику роботи ДНЗ м. Полтави у період 2009 – 2012 рр. методист кабінету (методичного) навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Полтавської області Вірченко Т.С. Свій виступ вона супроводжувала показом відеоматеріалу за даною темою.

Окреслила роль обласної програми „Основи безпеки дітей дошкільного віку” в формуванні у вихованців ДНЗ здорового та безпечного способу життя методист міського методичного кабінету Васильєва О.О. Вона зазначила, що метою обласної програми є формування у дітей культури безпеки життєдіяльності, сприяння свідомому обранню ними здорового способу життя.

Систему роботи базового з цивільного захисту та безпеки життєдіяльності ДНЗ (ясел-садка) № 81 „Оленка” щодо питань виховання навичок безпечної поведінки дошкільнят презентувала завідуюча ДНЗ Убийвовк С.В. Вдало підібрані фотоматеріали, продемонстровані доповідачем, доповнили та проілюстрували різні напрямки роботи ДНЗ з питаньбезпеки життєдіяльності.

На завершення теоретичного блоку семінару, присутні взяли участь у обговоренні схеми „Взаємозв’язок обласної програми „Основи безпеки дітей дошкільного віку” та базової програми розвитку дитини дошкільного віку „Я у світі.

Логічним продовженням заходу став практичний блок, під час якого вихователь-методист ДНЗ № 81 „Оленка” Ананьїна Т.П. представила фрагмент навчально-виховної роботи з дітьми за розділами обласної програми „Основи безпеки дітей дошкільного віку”.

Дошкільнята з восьми груп садочку стали учасниками різноманітних конкурсів, змагань, театралізованих вистав, дидактичних ігор, під час яких відпрацьовувались алгоритми поведінки в небезпечних ситуаціях. Вони завзято і впевнено демонстрували навички правильного поводження на вулиці та вдома, в міському транспорті, при спілкування з незнайомими людьми, з небезпечними тваринами й отруйними рослинами.

На завершення практичного блоку семінару присутні відвідали кабінет безпеки життєдіяльності, який функціонує в даному закладі вже три роки. За словами завідуючої ДНЗ Убийвовк С.В. кабінет безпеки життєдіяльності створений з метою розвитку у дітей позитивної мотивації до вивчення питань особистої безпеки за програмою „Основи безпеки дітей дошкільного віку”. Цей кабінет є надзвичайно важливою складовою навчально-матеріальної бази закладу, яка дозволяє ефективно проводити виховну роботу з дітьми в напрямку набуття ними мінімально необхідного та достатнього рівня компетенції для перебування в навколишньому середовищі, становлення доступних віку норм безпечної поведінки.

Ознайомлюючи гостей з методичним наповненням кабінету безпеки життєдіяльності, методист ДНЗ Ананьїна Т.П. відмітила, що зазначений кабінет є багатофункціональним, адже створює умови не лише для проведення занять з вихованцями, а й для методичної підготовки вихователів, індивідуальної роботи з батьками. В кабінеті представлена велика кількість дидактичних матеріалів, авторських методичних розробок та посібників з питань безпеки життєдіяльності. Важливе місце відведено наочній агітації, плакатам та інформаційним стендам, які допомагають вихователям не лише при поясненні нового матеріалу, а й при закріпленні практичних умінь та навичок поведінки дітей в екстремальних ситуаціях. Крім того, методист ДНЗ висловила вдячність навчально-методичному центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Полтавської області за надання консультаційно-методичної допомоги при оснащенні кабінету безпеки життєдіяльності.

Підсумки семінару підвела головний спеціаліст управління освіти Полтавського міськвиконкому Цехмістро О.І., яка подякувала організаторам заходу та наголосила, що різноманітність методів та форм роботи, творчий підхід педагогічних працівників дошкільних навчальних закладів сприятимуть більш ефективному формуванню у дітей навичок здорового способу життя, дбайливого ставлення до власного здоров’я. Висловила сподівання, що знання, отримані під час даного семінару, стануть безцінним досвідом, який вихователі-методисти будуть впроваджувати у практику роботи дошкільних навчальних закладів м. Полтави.

 

  НМЦ ЦЗ та БЖД  Полтавської області