13.07.2018 Обережно, кліщі!

          Щороку в літній період, зростає кількість звернень у медичні заклади з приводу укусів кліщів, які полюють на відпочивальників у лісах, парках та тих, хто працює за містом на дачних ділянках і городах. Саме укус кліща, крім неприємних емоцій та відчуттів, приховує небезпеку інфікування збудником хвороби Лайма, кліщовим енцефалітом.

Кліщ – дрібна комаха класу павукоподібні. У світі налічується величезна кількість видів кліщів, які мешкають в різних місцях по всій планеті.

Лісовий кліщ має вісім лапок і приплюснуте черевце, забарвлене в коричневий або чорний колір, іноді з червоним обрамленням по периметру. Розмір лісового кліща 3-4 мм, основну частину займає тільце, а меншу – голова з хоботком, яким він і впивається в шкіру.

Лісовий кліщ ховається у траві або на нижніх гілках чагарнику, любить вологі і темні місця в листяному лісі, густому підліску. Думка, що кліщі падають згори, дуже поширена, але вона помилкова. Часто кліщ впивається у плечі, шию або голову, а люди вважають, що він впав туди зверху.

Небезпечні не тільки дорослі кліщі, а й їх личинки та незрілі форми – німфи. Саме їх укуси в більшості випадків залишаються непоміченими, тому людина може інфікуватися, навіть не підозрюючи про це. Кліщі, їх личинки та німфи, залишившись на одязі, речах, принесених з лісу, можуть присмоктатися до шкіри людини і через декілька днів. Вони найчастіше впиваються у шкіру волосистої частини потилиці, шию, в пахвові та пахові ділянки, в області пупа, під лопатками і вздовж хребта, де одяг не досить щільно прилягає до поверхні тіла.

Захистити себе від укусів кліщів при відвідуванні лісу, парку може кожен, дотримуючись наступних рекомендацій:

одяг повинен надійно закривати тіло, вуха і волосся потрібно закрити косинкою або беретом;

бажано використовувати для захисту від кліщів спеціальні засоби для обробки одягу (на основі акарицидів);

не забувайте час від часу оглядати відкриті ділянки тіла та одяг;

після закінчення прогулянки потрібно відразу переодягнутися, одяг та білизну ретельно оглянути, випрати та випрасувати;

не слід залишати знятий одяг біля ліжка чи спати в ньому.

Якщо виявлено кліща, який присмоктався до тіла, слід терміново звернутися до найближчого медичного закладу для його видалення та подальшого призначення профілактичного лікування лікарем-інфекціоністом.

Видалення паразита можна провести самостійно. Для цього, шкіру навколо кліща змастити вазеліном чи іншим жиром, щоб змусити паразита відпасти, або обережно затиснути пінцетом його голівку і вийняти за допомогою обертальних чи коливальних рухів.

Якщо хоботок кліща залишився в рані, його слід видалити стерильною голкою. Місце присмоктування кліща обов’язково потрібно обробити спиртом або 3 % розчином перекису водню.

Необхідно звернутись по медичну допомогу, якщо:

на місці укусу кліща утворилася червона пляма;

збільшилися лімфовузли;

підвищилася температура;

з’явилися м’язові болі або висип по всьому тілу.

НМЦ ЦЗ та БЖД Полтавської області