17.08.2012                    Небезпека від домашньої аптечки

 

Однією з небезпек, яка може стати причиною нещасних випадків у побуті, є домашня аптечка.  Особливо, коли вона потрапляє до рук дітей, які так люблять все «пробувати на зуб». Тому, через недогляд батьків «безневинні» препарати, які зберігають вдома практично всі, можуть стати причиною тяжкого отруєння дитини. Подібний випадок нещодавно стався на Полтавщині. Внаслідок отруєння медикаментами постраждав дворічний хлопчик з міста Кременчука.

Тому, як діяти в такому випадку, повинні знати всі!

У переважній більшості випадків отруєння медикаментами трапляються по вині дорослих, які залишають ліки у легко доступних для дітей місцях. А про те, що дитина з’їла таблетки, батьки, як правило, дізнаються не відразу, а коли ліки всмоктуються в кров і з’являються симптоми отруєння.

До речі, симптоми можуть бути найрізноманітнішими, особливо якщо дитина з’їла відразу кілька різновидів таблеток з різною дією на організм. У цьому випадку і взаємодія ліків один з одним, і симптоми отруєння можуть бути непередбачуваними. Навіть якщо дитина з’їла «звичайні» вітамінки, спокушатися зовсім не варто – до їх складу часто входять досить небезпечні компоненти. Та й перевищена у кілька разів доза вітамінів для організму завжди небажана.

Тому дуже важливо знати, як розпізнати отруєння? Що у таких випадках потрібно робити і, що не менш важливо – чого робити ні в якому разі не можна?

Симптомами отруєння дитини ліками, крім блювоти або проносу, можуть бути як раптова млявість та сонливість малюка, так і навпаки – різке збудження, напруженість. Можуть бути розширені зіниці, горіти щоки, рясне потовиділення. Обов’язково потрібно звернути увагу на дихання – дитина може часто та поверхнево дихати або навпаки – дихання стає рідкісним і глибоким.

Як допомогти дитині?

У будь-якому випадку – негайно викликати «Швидку допомогу». До приїзду лікарів потрібно в першу чергу спробувати з’ясувати, чим саме отруїлася дитина і скільки ліків встигла проковтнути. Потім спробувати позбутися від речовин, які ще не встигли всмоктатися в кров, тобто викликати у дитини блювоту. Для цього потрібно натиснути на корінь язика пальцем, загорнутим бинтом. Якщо такий спосіб не спрацьовує, можна дати випити концентрований розчин солі (2-4 чайні ложки на склянку теплої води). Важливо – викликавши блювоту, не потрібно прибирати блювотні маси – вони можуть знадобитися для дослідження.

Чого робити не можна. Блювоту у дитини в жодному разі не можна викликати, якщо: малюк втратив свідомість (блювотні маси, потрапивши в легені, можуть викликати пневмонію) або дитина отруїлася кислотою – «на зворотному шляху» блювотні маси можуть знову обпекти слизову оболонку.

Після очищення шлунка приступають до очищення кишечника. Для цього можна використовувати активоване вугілля – розчинити у склянці води з розрахунку один грам на кілограм ваги дитини. Якщо немає ніяких сорбентів, можна зробити їх самостійно – потрібно дати дитині з’їсти сильно збиті білки курячих яєць. Якщо дитині більше трьох років, знадобиться не менше 10 білків, якщо менше – 4-5.

Коли прибуде «Швидка допомога» не забудьте передати медичним працівникам упаковку з-під ліків, які з’їла дитини і повідомити, якщо це можливо, час та дозу вжитого препарату.

Щоб уникнути подібних нещасних випадків, батьки повинні пам’ятати та дотримуватись таких простих правил:

-  зберігати медикаменти в окремому, недосяжному для дитини місці. Якщо дитина повзає – на рівні зросту дорослої людини, якщо ходить – зачиняти медикаменти на ключ;

- не приймати ліки в присутності дитини, тому що вона буде повторювати Ваші дії за Вашої відсутності;

- використовувати ліки за інструкцією чи вказівками лікаря, ні в якому разі не перевищувати призначену дозу препарату;

-  не зберігати медикаменти із закінченим строком використання.

 

  НМЦ ЦЗ та БЖД  Полтавської області