16.11.2016       Основні правила надання першої допомоги при переломі кінцівки

Переломи бувають закриті (без ушкодження шкіри) та відкриті (з розривом шкіри, кровотеча, утворення раньової поверхні). Переломи кісток кінцівок характеризуються болем, порушенням форми кінцівки, рухливістю уламків кісток в місці перелому (тобто там, де її не повинно бути), хрускотом, набряком, порушенням рухів. При відкритих переломах спостерігається кровотеча з рани у місці перелому.

Перша допомога при переломах полягає в забезпеченні нерухомості пошкодженої кінцівки, що вкрай необхідно для подальшого транспортування потерпілого до лікувального закладу (при відкритому переломі необхідно попередньо зупинити кровотечу, накласти пов’язку). Для цього на ушкоджену частину тіла необхідно, по можливості, накласти шину Крамера, обгорнуту ватою і марлевими бинтами. При її відсутності - шину з підручних матеріалів (палки, дошки тощо). Принцип створення нерухомості шинами полягає у фіксації не менш ніж двох суглобів, які знаходяться вище і нижче місця перелому. Три суглоби фіксують при переломі плеча (плечовий, ліктьовий, променево-зап’ясний) і стегна (тазо-стегновий, колінний, гомілково-ступневий).

При відсутності шин чи підручних засобів ушкоджену руку можна прибинтувати до тулуба, ногу - до здорової ноги  чи валика зі скатаної ковдри.

 УВАГА! Фіксація шини бинтом по всій її довжині (за виключенням місця перелому) здійснюється туго, але так, щоб не порушити кровообіг.

 Неприпустимо:

дозволяти потерпілому рухати ушкодженою частиною тіла;

прикладати тепло до місця перелому;

знімати одяг з пошкодженої частини тіла;

транспортувати потерпілого без іммобілізації ушкодженій частини тіла.

НМЦ ЦЗ та БЖД  Полтавської області